דיאטה סנסורית בריפוי בעיסוק

התנסות בתחושות השונות בצורה מבוקרת וקבועה לשם איזון תחושתי ויצירת תגובות מסתגלות לסביבה

תחושות (sensation) הינן אנרגיות אשר מגרות או מפעילות תאי עצב ומתחילות תהליך עיצבי. אינטגרציה ( Integration) היא סוג של ארגון. כאשר משהו אינטגרלי חלקיו עובדים יחדיו כיחידה שלמה. מערכת העצבים המרכזית ובעיקר המוח מעוצבים לארגן מספר אינו מוגדר של סיבים בעלי מידע חושי לחוויה אינטגרלית שלמה. אינטגרציה חושית (Sensory Integration) היא ארגון התחושות לשימוש. החושים שלנו נותנים לנו מידע לגבי המצב הפיזיקלי של גופינו והסביבה שלנו. מספר בלתי מוגבל של סיבים המעבירים מידע חושי נכנסים למוח בכל רגע, מכל מקום בגופינו. כאשר זרם התחושות מאורגן היטב או בצורה אינטגרלית המוח מסוגל להשתמש בתחושות הללו לייצר תפיסה, התנהגות ולמידה. למרות שלכל ילד יכולת מולדת לאינטגרציה חושית הזו, עליו לפתח אותה באמצעות אינטראקציה עם העולם והסתגלות המוח והגוף להמון אתגרים פיזיים במהלך הילדות. ההתפתחות המשמעותית ביותר של אינטגרציה חושית מופיעה במהלך תגובה מסתגלת. תגובות מסתגלות (Adaptive Responses) הינן תגובות בעלות משמעות ומכוונות מטרה.

 

התנסויות תחושתיות (סנסוריות) מפתחות תגובות מסתגלות

דיאטה – איזון נכון בין כל המרכיבים

דיאטה סנסורית = התנסות בתחושות השונות בצורה מבוקרת וקבועה לשם איזון תחושתי ויצירת תגובות מסתגלות לסביבה

 

הנחת היסוד בבסיס הדיאטה הסנסורית הינה שמתן גירויים משפיע ומווסת רמת עוררות.

הדיאטה הסנסורית מורכבת מפעילויות שונות המספקות גירויים למערכות החוש השונות:

מערכת הווסטיבולרית (שיווי משקל) – תנועה קווית וסיבובית.

מערכת פרופריוצפטיבית(מגע עמוק) – נשיאות משקל, לחיצות על הגוף עם כדור פזיו/בתוך שמיכה כבדה/באמצעות מגע, נפילות מבוקרות.

מערכת אודיטורית(שמע) – מוזיקה מעוררת או מרגיעה, אוזניות לוויסות רעשים סביבתיים, מחממי אוזניים.

מערכת ויזואלית(ראייה) – גירויים של אורות מהבהבים, חפצים מסתובבים, עימעום אורות.

גרייה אוראלית(טעם ופה) – לחיצות באזור הפה, נשכנים מגומי ורוטטים, לעיסת מסטיק, אכילת מאכלים קשים, נשיפות עם קש בחמורים בעלי דרגת צמיגות שונה (תרכיז פטל, מים עם סבון).

בנוסף, הדיאטה הסנסורית מורכבת מהברשות על הגוף עם מברשת מיוחדת ולפי הנחיות מובנות (בשיטת הנשו) ודחיסות מפרקים.

יש לבצע את הדיאטה הסנסורית חמש פעמים ביום במרווחים של שעה וחצי עד ארבע שעות. משך כל פעילות כ- 5 דקות רצופות או 10 דקות עם הפסקות (ניתן להאריך את הזמן בהתאם לצרכים של הילד ובתנאי שזה לא מערער את רמת העוררות). מומלץ לגוון בפעילויות במהלך היום.

 

את התוכנית של הדיאטה הסנסורית יש לבנות בהתייעצות עם מרפאה בעיסוק על מנת להתאים את הפעילויות לילד ולצרכים שלו. אורך התוכנית צריכה להיות לפחות 6 – 8 שבועות והמשך עבודה, שוב בהנחיית מרפאה בעיסוק.

 

דוגמא לתוכנית דיאטה סנסורית:

8:30 – מגע עמוק

12:00 – תחושה לאזור הפה (לפני ארוחת הצהריים יכול לעזור בהרחבת מגוון המאכלים ובאכילה מווסתת יותר, תלוי בילד ובצרכיו הסנסוריים).

15:00 – פעילות ווסטיבולרית – תנועתית

17:00 – בשעות אחר הצהריים עם ההורים בבית יש לבדוק עם ההורים באיזה מצב עוררות הילד חוזר מהגן/בי"ס ובהתאם להגדיר פעילות. אם הילד מוצף ומוסח מומלץ לשים מוזיקה מרגיעה עם אוזניות וניתן לשלב גם מסג' עמוק. להעלאת רמת עוררות ניתן לשלב רכיבה על אופניים, קפיצות על פוף וכדומה.

19:30 – לפני השינה מומלץ על הברשות ודחיסות מפרקים.

 אבחון ובניית תכנית לדיאטה סנסורית מבצעות מרפאות בעיסוק , לשאלות ניתן לפנות לצוות במרכז דגש.

  • אתי עמיאל
  • עדי עובדיה ישראלי
  • רבקה צדיק
  • עדי חי בינשטוק