התפקודיים הניהוליים ל-A.D.H.D.

הטיפול השמרני היום בנוסף לטיפול תרופתי (באם יש צורך) הוא טיפול קוגניטיבי /התנהגותי/רגשי לפי הצורך של הילד או המבוגר. צוות דגש בריפוי בעיסוק מתמחה בטיפול קוגניטיבי לשם שיפור התפקודים הניהוליים הדרושים לילד ולהורה.

"התפקודים הניהוליים" שייכים למערכת בקרה ראשית האחראית על הפעלת כלל המיומנויות הקוגניטיביות. 

התפקודים הקוגניטיביים עוזרים לקשר בין חוויות העבר, ההתנהגות בהווה והתכנון לעתיד. באמצעות התפקודים הניהוליים ניתן לבצע משימות כגון: תכנון, ארגון, קבלת החלטות, פיתרון בעיות, שימת לב לפרטים, זכירת פרטים, ניהול זמן, זכירה, התנהלות במרחב, איפוק וויסות עצמי, ועוד.  

לדוגמה: אדם מתעורר בבוקר ועליו להתארגן לקראת יציאה בזמן לעבודה, או ילד שצריך להתארגן לקראת יציאה בזמן לביה"ס. לשניהם יש מטלות שחייבים להיעשות בזה אחר זה לאחר הקימה, למשל: להתלבש, לצחצח שיניים, לאכול משהו, לקחת תיק או ילקוט ולוודא שהספרים, מחברות, משקפיים, מפתחות נלקחו.  

אצל בעלי קשיים בביצועיים הניהוליים, נראה בבירור חוסר יכולת בקבלת ההחלטות . להחליט מה לעשות קודם היא משימה לא פשוטה. וכך עד שמתקבלת החלטה לוקח זמן! הרבה פעמים מדווחים אנשים שהזמן בורח להם והם לא הספיקו כלום.  

ההתנהגות של אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז לרוב אינה מאורגנת בצורה היררכית והם אינם מסוגלים להתמיד בחשיבה לאורך זמן ובראייה עתידית להשגת מטרות . כתוצאה מכך, נוצרות בעיות בהתנהלות היומיומית ואף בתפקוד חברתי. פעולות לכאורה פשוטות כגון: שיתוף פעולה, סבלנות לקבלת התנהגות החבר, איפוק להקשיב לחבר וכדומה מהוות את עיקר הקושי ביחסים הדדיים.  

לאור האמור לעיל נדרשת התערבות חיצונית ויצירת סביבה מקבלת ומבינה של ההפרעה בתפקודים הניהוליים.