ריפוי בעיסוק טיפול באוטיזם

מטרת העל בריפוי בעיסוק הינה לשפר השתתפות בחיי היום יום של האדם בעל קושי/מגבלה בהתאם ליכולות שלו. השתתפות = מעורבות האדם בתחומי החיים השונים: עבודה או בית הספר, חיי קהילה וחברה, אינטראקציה ויחסים בינאישיים, תקשורת, ניידות, לימוד ויישום ידע.

מטרות הטיפול בריפוי בעיסוק בעבודה עם ילדים עם הפרעות בתקשורת PDD: 

ילדי הגיל הרך: בטיפול בילדים רכים אנו בריפוי בעיסוק מבקשים להתחבר למקום הריגשי/התפתחותי של הילד וללוות אותו בתהליך של יצירת קשר, משחק הדדי ומיומנויות של עצמאות בפעילויות יום יומיות. המוקד בטיפול הוא תחושתי-מוטורי כאשר יש דגש על תחושות הגוף של הילד במטרה לספק רגיעה לשם יצירת קשר והנאה הדדית במשחק. המשחק בשלב הזה משלב הרבה תנועה ועוצמות עם התייחסות לחיזוק גופני והתנהלות מרחבית יעילה ועצמאית. בנוסף, נעשית עבודה על משחק ממוקד מטרה בניסיון לשלב משחק דימיוני עם סיפור ורצף. מטרה נוספת בטיפול בריפוי בעיסוק היא להקנות לילדים הרגלי משחק שקטים בישיבה, כאשר גם הפעילויות השקטות כוללות חשיפה לחומרים שונים ותחושה בכפות הידיים לקראת מיומנויות גרפיות. 


ילדים בגילאי בית-ספר: בגילאי בית-הספר המטרות בריפוי בעיסוק מתמקדות בהרגלים יום יומיים של התארגנות עצמאית בבוקר לבית הספר, התנהלות עם הדרישות הלימודיות בבית הספר – כל ילד בהתאם ליכולות שלו, מיומנויות חברתיות ומיומנויות משחק בקבוצה, זהירות בדרכים ושימוש בחפצים ומכשירים בחיי היום יום.

חשוב להדגיש שבטיפול בריפוי בעיסוק בכלל ובעיקר בעבודה עם ילדים עם הפרעות בתקשורת המטרה היא למצוא את העשייה המשמעותית עבור הילד כדי לעודד יוזמה עצמית של הילד למשחק. ובאותו האופן אנו יוצקים משמעות לכל פעילות שהילד מעורב בה. לדוגמה, ילד שמתעסק באופן חזרתי בהסעת מכוניות מצד לצד, ננסה בדרכים שונות להשתתף איתו במשחק ובתוך המשחק שהוא מייצר להרחיב את הפעילות. דוגמה נוספת: ילד שמתעניין בצורות או במספרים ניתן לצורות משמעות של ציורים – בית או שמש וכדומה ונשלב את המספרים במשחקים שונים עם לימוד של מניה, ספירה וכדומה.