הדגמה של טיפול קבוצתי

המפגש הקבוצתי מאפשר לילדים עם קשיים במיומנויות חברתיות, לתרגל סימולציות חברתיות. התירגול כולל שיחות, משחקים, ופעילות גופנית שבמהלכם הם מתמודדים עם הקשבה לחבר, גילויי אמפטיה כלפיו, איפוק ודחיית סיפוקים.שמירה על קשר עין ויזימת שיחה.

 

מפגש קבוצתי- מיומנויות חברתיות-הדגמה

 

משתתפים: 4 ילדים בגילאים 7.5- 9 מאובחנים  כילדי PDD  בתפקוד גבוה, עם קשיים במיומנויות חברתיות.

תחילתו של מפגש: הילדים מתכנסים בחדר סביב שולחן. אני שואלת "מי רוצה לשתף אותנו במשהו מעניין, שקרה לו השבוע"? הילד שמספר, מתבקש לדווח לחבריו, כשהוא מקפיד על קשר עין עם כולם. אני בוחנת אם הילדים מגלים עניין בסיפור, והאם גם הם שומרים על קשר עין. במהלך השיחה, אני מעודדת את הילדים האחרים לשאול את המספר שאלות.

שאלות שמופנות למספר, מעודדות אותו להמשיך ולקיים דיאלוג עם חבריו. הילדים לומדים כיצד לוקחים חלק בשיחה ומגלים עניין בנאמר.

המשכו של המפגש: עבודת צוות- "מתכננים עיר"- משחק סימולציה.

על השולחן מונח משחק "בית מלון".

הילדים בוחרים בתפקיד המתאים להם- ראש עיר/ אדריכל/ מעצב גנים/ תושב העיר.

בעלי התפקידים מוזמנים לישיבה מיוחדת בעיריית העיר "ראשון לציון". תושב העיר צריך להציג את בקשותיו לטיפוח ושיפור פני העיר. האדריכל מציע רעיונות. מעצב הגנים מתייחס לצורך בגינון באזורי המגורים. ראש העיר מתייחס לרעיונות ומציג את התקציב שעומד לרשותו. לאורך הדיון הילדים נדרשים על ידי לשמור על קשר עין, להקשיב אחד לשני, להימנע מהערות מעליבות, לא להרים את הקול, לא להתפרץ לדברי האחר ולנסות לשכנע אחד את השני עם הנימוקים שלהם.

בסיום- מתבקשים לומר אחד לשני: מי דיבר מהר מדי, מי דיבר ברור. מי שיכנע אותם.

סיום המפגש: פעילות גופנית משחררת- המטפלת במיומנויות חברתיות עומדת במרכז מסביבה עומדים הילדים. מסירות בכדור ללא סדר או רצף שנקבע. הילדים נדרשים להיות מרוכזים ולהגיב במהירות למסירת הכדור, שמגיעה בהפתעה.

*ניתן למסור את הכדור תוך קריאה בשם של פרח/שם של עיר/ שם של חיה

מטרת הפעילות- לטפח ריכוז, מהירות תגובה, קואורדינציה, הנאה מהמשחק.