חרדת בחינות

חרדת בחינות היא שם כולל למגוון של תופעות החוזרות ונשנות, בעיקר במצבי מבחן. תופעות אלו באות לידי ביטוי בכמה אופנים. הטיפול חשוב במיידי...

חרדת בחינות היא שם כולל למגוון של תופעות החוזרות ונשנות, בעיקר במצבי מבחן. תופעות אלו באות לידי ביטוי בכמה אופנים:

1.    גילויים גופניים של חרדה- סחרחורת, בחילה, כאבי בטן, זיעה ורעד.

2.    דימוי של הכשלון העתידי בבחינה ושל תגובות הלעג והנידוי כתוצאה מכך.

3.    קשיים קוגניטיביים כגון: קשיי ריכוז וזכירה.

4.    תכנון לא נכון של חלוקת הזמן בבחינה.

בין הסובלים מחרדת בחינות נמצאו שתי קבוצות עיקריות:  

1.    תלמידים החרדים בגלל אי ביטחון בהצלחתם- אלו תלמידים, שרמת  

הידיעות שלהם טובה מאד, ציוניהם טובים, חרדת הביצוע שלהם נראית כאילו היא נטולת הצדקה אוביקטיבית, למעשה, החרדה נובעת מדרישות פנימיות גבוהות מדי ( הן מצד המטופל, והן מצד הוריו או הסביבה).  

2.    תלמידים החרדים מכשלון- אלו הם תלמידים, שרמת הידע שלהם נמוכה יחסית, למרות שהם בעלי פוטנציאל שכלי תקין. במובן זה, חרדתם מוצדקת, החרדה מכשלון והסימפטומים המתלווים לה מורידים את התיפקוד במבחן, והתוצאה – נמוכה עוד יותר

האם אפשר להפחית חרדת בחינות?  

כן, בודאי.

 

באמצעות תוכנית טיפולית ניתן לעזור לילד להתגבר על חרדה זו, לאחר שילמד לקבל את הכשלון כדבר שאינו רצוי, אך גם אינו סוף העולם.

כיצד בנויה תוכנית זו?  

-         שימת דגש על הבנת התלמיד את בעיותיו ומה מקורן.

-         הבנת התהליך, שבגללו הוא נכנס לחרדות.- קבלת אחריות לבעיה- התלמיד לומד שהחרדה היא דבר שהוא יוצר.

-         ניתוח רציונלי של הבעיה- התלמידה לומד כיצד המוח שולח לו פקודות של חרדה, כי הוא מזין את המוח אוטומטית במחשבות של כשלון. הוא לומד להפסיק מחשבות אלו ולהתנגד להן בעזרת משפטים חיוביים.

-         פיתוח רגישות- התלמיד לומד לזהות את התחושות הקיימות אצלו לגבי החרדה, ובעיקר את הסימנים הראשוניים להתעוררות החרדה.

-        תירגול ופיתוח שליטה עצמית דרך פיתוח שליטה עצמית פיזית ורגשית במספר דרכים: תרגילי הרפייה, דיבור עצמי חיובי, דמיון מודרך, הערכה שמלווה ברישום ובחיזוק עצמי.